Hírarchívum : "Mindegy nekik, hogy meleg, zsidó, vagy kormánypárti" |
"Mindegy nekik, hogy meleg, zsidó, vagy kormánypárti"
Hírszerző 2007.07.19. 16:26
Nem változott a társadalom melegekkel szembeni attitűdje általában, de amíg a Kádár-rendszerben a homofóbiát "államosították", ma egy militáns kisebbség hangoztathatja nyíltan ezeket a nézeteket – mondja Síklaki István szociálpszichológus.
Az ELTE tanszékvezetője szerint ezekkel a jelenségekkel tartósan együtt kell élnünk a jövőben is. Magyarországon több évtizeden át elfojtották ezeket az indulatokat, valahol természetes, hogy a rendszerváltás után előtörtek. Idézhetném a régi viccet: Miért nincs maffia a Szovjetunióban? Mert államosították. Nálunk is államosították, hogy milyen kisebbségeket hogyan kell diszkriminálni, de még az ellenük való erőszakos fellépést is. A társadalom most tanulja meg, hogy most már lehet "egyénileg is kezdeményezni".
Gratuláljunk a civil kurázsihoz?
Nyilván a békességet szerető többség számára ezek a megnyilvánulások visszataszítóak, és riasztó, hogy teljes szabadsággal lehet rasszista módon viselkedni. A Jobbik bejegyzett pártként művel olyan rasszista politikát, amelynek civilizált országban nem lenne helye. Ugyanez a helyzet a melegekkel is – most már bárki azt mond rájuk, amit akar. A Kádár-rendszerben nálunk is nagy volt az állami türelmetlenség velük szemben, de Romániában például a törvény is büntette őket. Egy ilyen milliőben, ha a meleg közösség látványosan megmutatja magát, szervezkedik, egy erőszakos kisebbség megjelenése sajnos természetesnek mondható.
A társadalom toleranciája nőtt, vagy csökkent a kisebbségekkel szemben?
Nem tudom, hogy ezt kutatták volna. Szerintem nem változott jelentősebben, legfeljebb a lappangó indulatok manifesztté váltak. A homoszexualitással szemben elítélő attitűd rendkívül mélyen gyökerezik a magyar társadalomban. Hogy ennek egy kisebbség ilyen erőszakos módon ad hangot, az csak a felszín.
De az ellentüntetők egyre radikálisabbak, például egyre több rendőr kell a felvonulás biztosításához. Az viszont, hogy antiszemita és kormányellenes éle is van a megmozdulásaiknak, új szerintem.
Igen, ez viszonylag friss jelenség. Az az érzésem, hogy ez átmeneti. A 2002-es újraszámlálásos hisztéria óta alakult ki egy olyan jól körülhatárolható, nagyon aktív és agresszív társaság, amely minden ilyen alkalommal ott van. Mivel ők éppen a szélsőjobb platformon alakultak meg, mindegy nekik, hogy meleg, zsidó, vagy kormánypárti. Így a melegfelvonulás pusztán ürügy a számukra, hogy mindent kizúdítsanak, ami a saját imamalmukban van.
Alakulhatott volna ez másképp is, ha jobboldali kormány van hatalmon az elmúlt években?
Igen. Itt alapvetően egy vesztes tábor hangulatában hergelődő, utcai militáns társaságról van szó. Így ennek a megszorításokhoz sincs köze. Ha holnaptól az EU szanálná Magyarországot, és hírtelen tíz százalékos reálbér emelkedés köszöntene mondjuk ránk, az utcán akkor is azt hallanánk, hogy "Vesszen Gyurcsány!", "Zsidók Izraelbe!".
Hogy érti, hogy ez átmeneti jelenség? Ilyen szélsőségek a "régi" demokráciákban is vannak.
Persze, én úgy gondoltam, hogy most egy katyvaszba kuszálódik össze a zsidó-, cigányellenesség, a melegek utálata és a kormánnyal szembeni indulatok. Ez letisztul majd, és akkor lesznek kifejezetten idegenellenes szervezetek, vagy az abortuszt, melegeket elutasítók, de számukra már kisebb jelentősége lesz, hogy éppen milyen kormány van. A radikális politikai megnyilvánulások állandóak maradnak.
És kinőhet ezekből egy életképes szélsőjobboldali párt?
Hogy esetleg a Jobbik becsússzon a parlamentbe, nem zárható ki. De annak kevés esélyét látom, hogy igazán erős párt legyen a szélsőjobból. A magyar társadalom zöme a militáns szélsőségre azért nem vevő.
Ősszel mi várható ön szerint? Újrakezdődnek a kormányellenes zavargások?
A szereplők, a forgatókönyvek, az alkalmak megvannak, tehát valamilyen formában biztosan lesznek megmozdulások. De tavaly ősszel azért sok véletlen körülmény összejátszása is kellett. Nyilván sok múlik a Fideszen, hogy mennyire tartja politikailag kifizetődőnek a hallgatólagos támogatását ezek iránt a csoportok iránt.
A melegfesztivál képei, a kihívó résztvevők és a gyűlölködő ellentüntetők milyen reakciókat szülhetnek? Inkább egy "Végre megkapták!" hangulatot, vagy az erőszakos fellépés elutasítását?
Szerintem kétoldalú távolságtartást. Egyik oldalról még a nem nagyon homofób "átlagember" is visszatetszőnek tartja, hogy a melegek ilyen nonkonform módon mutogatják magukat, ugyanakkor a bőrfejűek randalírozása ugyanilyen ellenérzést vált ki. De nem hiszem, hogy ez beépülne az emberek attitűdjébe, megmarad a bulvárhírek szintjén.
Az interjút Kósa András készítette Síklaki István szociálpszichológussal
Forrás: Hírszerző.hu
|